Praca zdalna, czyli praca w Internecie

Wysokie bezrobocie, brak perspektyw, to coś co gnębi szczególnie młodych ludzi. Często zmusza do przeprowadzek do większych miast, gdzie jednak wciąż o pracę łatwiej. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na wyprowadzkę z miejsca zamieszkania, i co wtedy? Rozwiązaniem jest praca online. W innych krajach, praca zdalna, przez internet to coś powszechnego. W naszym kraju, wciąż osoby pracujące w domu są traktowane jako bezrobotne, jako takie, które nic nie robią.
Taka praca po prostu nie jest traktowana poważnie, przez to wiele osób, które mogłyby tak pracować, waha się, martwią o ocenę otoczenia a także o to, czy takie rozwiązanie jest praktyczne. Ludzi pracując prze z Internet nazywa się freelancerami, wolnymi strzelcami. Są to graficy komputerowi, informatycy, programiści, ludzie słowa. Przeważnie prowadzą oni własną działalność lub pracują na zasadzie umowy o dzieło, umowy zlecenia. To sprawia, że w przeciwieństwie pracowników na etacie, im nikt nie płaci za picie kawy w biurze, tylko za efekty.

Freelancer nigdy tak naprawdę nie wie, kiedy na jego konto wpłynie wynagrodzenie za wykonane zlecenie. Czasem musi się upominać, czy nawet walczyć o to, by jego praca została rozliczona. Pozyskiwanie zleceń wymaga kreatywności, umiejętnej autoprezencji, wyczucia rynku a czasem również, zwykłego cwaniactwa. Tu siedzenie w koncie i czekanie na to, że ktoś coś zleci, nie sprawdza się. Praca online może również zburzyć życie prywatne czy towarzyskie. Praca tego rodzaju sprawia,że człowiek się izoluje, wciąż przebywa w tej samej przestrzeni. Pracuje często nawet cały dzień,czasem jednego dnia siedzi przy komputerze 14 godzin, by nazajutrz nie mieć co robić.

Krążą już nawet żarty, że wolny strzelec to taki ktoś, kto siedzi przy komputerze w szlafroku i kapciach. Podobno po dwóch latach takiej pracy, nie potrafi się już rozmawiać z innymi inaczej niż online. To żarty, jednak człowiek spędzający całe dnie z komputerem w pewien sposób dziczeje. Chyba, że potrafi się tak zorganizować, że pracuje w określonych godzinach, by później przebywać z rodziną czy wychodzić ze znajomymi. Jakie są pozytywy takiej pracy? Można pracować wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Sprawdza się to więc np. w regionach, gdzie szczególnie trudno o pracę. Poza tym dobry fachowiec pracując w ten sposób zarabia znacznie więcej, niż osoba wykonująca podobne czynności, lecz na etacie.

autor: vestafox.com

© 2012 – 2015, admin. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Vivamus vel sem at sapien interdum pretium. Sed porttitor, odio in blandit ornare, arcu risus pulvinar ante, a gravida augue justo sagittis ante. Sed mattis consectetur metus quis rutrum. Phasellus ultrices nisi a orci dignissim nec rutrum turpis semper.